Eğitimin Dili ve Kültürü

Eğitimin Dili ve Kültürü

Annesi beş yaşındaki Emre’ye “ayakkabının “dilini” çıkar da giy demiş. Emre “ayakkabının dili” ne demek bilmediği için kendi dilini çıkararak giymeye başlamış ve zamanla alışkanlığa dönüşmüş. Dil ve kültür inanılmaz derecede karmaşık ve bir insan felsefesine sahip olmadan anlaşılması zor olan kavramlar. Kültürü anlamadan, eğitim felsefesini, eğitim felsefesini anlamadan da eğitimi anlamak güç. Bu girift yapıyı anlamak için ciddi bir zihin disiplini ve eğitim sistemi gerekli. Ne yazık ki eğitimi insan tabiatı ve kültürden kopararak, pedagojik terimlere boğulmuş, nedensellikten azade bir çerçeveye sıkıştırıyoruz. Alelacele konuşulmuşlardan, yazılmışlardan yapılacaklar listesi oluşturuyoruz. Yapılmışlardan yazılanlar listemiz zayıf. Toplumu “özgün tercüme”lerle anlamaya çalışıyoruz.

Kültür dil ilişkisine bir başka örnek ABD’li ve Türk anne-babaların çocuklarıyla iletişim dili olabilir. Ortalama bir Amerikalı ebeveyn çocuklarını “birey” olarak görüp işbirliğini öne çıkarırken, yine ortalama bir Türk ebeveynin çocuğuyla hukuku sahiplik düzlemine kayıyor denilebilir. Bu görüş tümüyle iki toplumdaki gözlemlere dayalı olarak dile getirilmektedir. Aşağıdaki örnekler iki toplumun ne denli farklı eğitim tartışmalarına ihtiyacı olduğunun numunesi sayılabilir.

TÜRK EBEVEYNLERABD’Lİ EBEVEYNLER
Bizim kıza özel bir hoca tutacağız.Kendini geliştirmesi konusunda tavsiyelerde bulunacağız.
Sordum soruşturdum oğlanı X dershanesine yazdırdım.Oğlumuza/kızımıza üniversiteye hazırlanırken seçimlerinde yardım önereceğiz.
Biz tıp okuyacağız (Çocuğuyla bütünleşmiş ve ortak yaşama geçmiş ebeveyn).Kariyeri konusunda kızımıza fikir vereceğiz.
Baktım olmuyor, 50 soru çözmeden yatmak yok çocuğum dedim.Çocuğumun öz disiplininin gelişmesini önemsiyorum.
Beyefendiyle hukuk okusun diye bir kavgamız var bakalım.Onunla birlikte seçeceği üniversiteleri araştıracağız.
Bizim çocuk sizi dinler hocam, söyleseniz de Tıpa gitse.Onun üniversite hedefi için okul çalışmalarını ve rehber öğretmeniyle görüşmelerini yürüttüğünden emin olacağız.
Keman çalmayı seviyor ama önümüzde sınav var. Mecbur bırakacak.Onu ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendireceğiz.
Bu et yenmeden sofradan kalkmak yok.Onu kendi kararlarını verebilme konusunda cesaretlendirip, destekleyeceğiz.