İzlenmesi Gereken Bir Yer:  MIT - Media Lab

İzlenmesi Gereken Bir Yer: MIT – Media Lab

Massachusetts Institute of Technology (MIT)’ye bağlı disiplinler arası bir araştırma laboratuvarı olan MIT Media Lab, mevcut teknolojileri bir araya getirilerek yeni medya ve uygulama formlarının oluşturulması, multimedya ve tasarım konulu projeler üzerinde çalışmaktadır. Farklı dallardan gelen öğrenciler (mühendislik, bilgisayar bilimleri, fizik, eğitim, müzik ve diğer) bu laboratuvarda lisansüstü eğitim almaktadırlar. MIT Media Lab, 1985’te MIT Profesörü Nicholas Negroponte tarafından kurulmuştur. 1990’lar dan bu yana tanınmış iş ve teknolojı dergileri (Wired, Red Herring, World Wide Web) sayesinde populerliğini korumuştur. Bugünlerde özellikle sosyal sorumluluk projesi adına yapılan tasarımlara ve teknolojilere odaklanmıştır.

Media Lab çalışmalarının ana teması “DAHA İYİ BİR GELECEK İCAT ETMEK” dir. Laboratuvarın calıştığı projeler arasında biyolojik uzuvların hareket edebilen akıllı protezlerini geliştırmek ve “Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar” kampanyası bulunmaktadır. Media Lab aynı zamanda öğrenme etkinlikleride yapay zekayı kullanmayı daha da ilerletme çabası içindedir ve bu konuyla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bunlar öğrenme için tasarlanmıs yazılımlar fakat aynı zamanda da akıllı programlanabilir oyuncaklardır: Lego Mindstorms ve PicoCricket .

Media Lab’de yapılan araştırmalar yaratıcılık esasına dayanır. Araştırılan konuların demoları ve prototipleri öncelikle elle tasarlanır ve gerçek hayata geçirildiğinde olabilecek aksaklıkları görmek için bu protipler tekrar tekrar testten geçirilirler. Media Lab tarafından geliştirilen MPEG-4 SA projesi “Structured Audio” yu ve “Aspen Movie Map” i geliştirerek “Google Street View” gibi fikirlere öncülük etmiştir. Computer Clubhouse, Computer Museum, Boston ve MIT Media Lab işbirliği ile sosyal durumu yetersiz olan çocuklara ve gençlere teknolojik araçlar ve etkinlikler sağlayabilmek tüm dünyaya yayılan okul sonrası gidilen etüt merkezleri ve internet üzerinden bu etüt merkezlerinin birlikte çalışmalarını sağlayan bir ağ programı oluşturmuştur.