ABD’de Anne Babaların Çocuklarının Üniversiteye Hazırlanmaları Sürecinde Takip Ettikleri Yol

ABD’de Anne Babaların Çocuklarının Üniversiteye Hazırlanmaları Sürecinde Takip Ettikleri Yol

9. sınıf

Çocuğumuzun üniversiteye devam etme heyecanını artırmak için bir yol takip etmek ve onunla bu duyguları paylaşmak çok güzel bir şey. Okuma ve kompozisyon yazma becerisini geliştirmek için, okurken eğlenebileceği ve kendisini geliştirebileceği okuma fikirleri vermeliyiz. Bir şeyin doğruluğundan çok eminiz: Eğer aile okumayı eğlenceli hale getirmezse okuma alışkanlığını çocuğuna kazandırması çok zordur. Onun seveceği gazete ve dergiler hakkında konuşup bizim onun yaşındayken okuduğumuz kitapları tavsiye edeceğiz.A

Çocuğumuzun gelecek planları, bir kariyer seçmesi ve kariyeri doğrultusunda uygun dersleri seçmesi çok önemli. Okulda danışmanıyla ya da rehber öğretmenle görüştüğünden emin olacağız ve onun bu öğretim yılı için hedefini belirlemesine ve bu hedefe ulaşmasına yardımcı olacağız.

Çocuğumuzun okul içindeki sınav, ödev ve etkinlik gibi faaliyetlerini düzenli bir şekilde takip etmeliyiz. Fakat okul içi faaliyetler kadar okul dışı etkinliklerin de üniversiteye başvurmak için çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Çocuğumuzun da bunu anlamasında ve adımlar atmasında yönlendirici ve özendirici olmalıyız. Okuldaki etkinliklere ne kadar çok katılırsa kendini o kadar o okulun bir bireyi gibi göreceğini anlatacağız. Dönem sonu yaklaştıkça seneye alacağı dersleri konuşmaya başlayacağız. Onun kendini zorlayacak dersler alması üniversiteye kendini akademik olarak hazırlamasında çok etkili olacak. Sene sonuna doğru yaz için planlar yapacağız. Çocuğumuzla onun girmeyi istediği üniversitelerin bir listesini yapmak için hiç de erken değil. Belki bir ikisini tatilde ziyaret edebiliriz. Yaz tatilleri yeni beceriler öğrenmek ve yaz kamplarına gitmek için harika bir zamandır.

10. Sınıf

Bu yıl da çocuğumuz lise deneyimine devam edecek ama üniversiteleri, kariyer opsiyonlarını ve hedeflerini düşünmek için güzel bir yıl olacak. Bu yıl da kampüs ziyaretlerine devam edeceğiz. Şehrimizdeki veya yakın şehirlerdeki üniversiteleri ziyaret edeceğiz. Hatta ona bizim mezun olduğumuz üniversiteyi tanıtacak küçük bir gezi bile planlayabiliriz. Çocuğumuzun ilgi, beceri ve isteği doğrultusunda hangi meslekte ve hangi şehirde mutlu olacağını birlikte tartışacağız. Okuma becerimizi geliştirmeye ve eğlenceli hale getirmeye devam edeceğiz. Bu yıl da onun okulda rehber öğretmeniyle görüşmelerini ve hedefler oluşturmasını takip edeceğiz. Dokuzuncu sınıftan farklı olarak bu sene onun hazırlık sınavlarına girmesini teşvik edeceğiz. Bu deneme sınavları, onun SAT/ACT gibi üniversite başvurusu sırasında istenen sınavlara daha hazırlıklı olmasını sağlayacak. Ayrıca bu sınav sonucuna göre kendini yetiştirmesi gereken alanları (cebir, okuma, yazma vb.) görerek çalışmalarını ona göre sürdürecek. Bazı üniversiteler öğrencilerin başvurdukları alanla ilgili sınava girmeyi de zorunlu tutabiliyor ya da önerebiliyorlar. Biz de çocuğumuzla 10. Sınıfından itibaren SAT alan testleri hakkında konuşmaya başlayacağız. Bu alan testlerini için en iyi zamanın, o alanla ilgili dersleri aldıktan hemen sonra olduğunu anlatacağız, onu cesaretlendireceğiz. 9. sınıfta yaptığımız üniversite listesi hakkında tekrar konuşacağız; nasıl bir üniversiteye gitmek istediğini, nerede yaşamak istediğini ve üniversitede neler yapmak istediğini tartışacağız. Çocuğumuza ilginç ve ona uygun yaz planları hakkında fikirler vereceğiz.

11. Sınıf

11. sınıf lise yıllarında bir dönüm noktasıdır. Öğrenciler ve aileleri için çok yoğun bir yıldır. Çocuğumuzun üniversite başvuru süreci bu yıl başladığı için rehber öğretmenle birlikte yapılan planın da rolü büyüktür. Okul içi ve dışı faaliyetler için çocuğumuzu cesaretlendirmeye ve desteklemeye devam edeceğiz. Onun bu sınıfta da kendine bir hedef koymasına yardımcı olacağız. Bu onun motivasyonu için çok önemli. Ekim ayında yapılacak olan SAT/ACT hazırlık sınavına girmesine yardımcı olacağız. Bu sınava ne kadar iyi hazırlanırsa üniversitede burs alma şansının o kadar yüksek olacağını anlatacağız.

Hazırlık sınavı sonucuyla birlikte gelen ve çocuğumuzun gösterdiği performansa göre hazırlanmış önerileri içeren SAT çalışma planını birlikte inceleyeceğiz. Bunun üzerine okulda daha önce hazırlanmış olan çalışma planını gözden geçireceğiz.

Birçok öğrencinin 11. sınıfta girdiği SAT/ACT sınavına, kendini hazır hissederse girmesine yardımcı olacağız. Çünkü bu yıl ilkbahar ya da yazın alınan bu test sonuçları üniversitelere girişte bir dönem önde olmak isteyen öğrenciler için kolaylık sağlıyor. Ayrıca bu yıl almış olduğu ileri matematik, ileri tarih gibi derslerle ilgili Mayıs ayında yapılacak olan bitirme sınavlarına girmesini de teşvik edeceğiz. Bu testler üniversite başvurusu sırasında onun aldığı derslerdeki yeterliliğini gösterecek. Daha sonra da, gelecek yıl için hangi dersleri almasının gerekli olduğunu, hangi alanda okul içi/dışı etkinlere katılacağını ve alacağı aktif rolleri konuşacağız.

Çocuğumuzun ilgi ve ihtiyaçlarını karşılayacak üniversiteler araştıracağız. Okul masrafları için ona yardım sağlayacak bursları araştırmasında yardımcı olacağız. Üniversitelerin fuarlarına ve burs konulu etkinliklerine katılmasına yardımcı olacağız.

Yaz planları arasına üniversite ziyareti ekleyeceğiz. Çocuğumuzun kendisini geliştireceği aktivitelerin yanında iş ahlakını geliştirmesini sağlayacak yaz işleri bulmasını önereceğiz.

12. Sınıf

Okul dersleri, okul içi /dışı faaliyetler ve üniversite başvuru sürecinin başladığı ama hepsinin de dengeli ve planlı bir şekilde yürütülmesi gereken bir yıl başlıyor. Üzerinde çalıştığımız üniversite listesinin son halini almasında çocuğumuza yardımcı olacağız. Çocuğumuzun üniversite başvuru sürecini başlatması için ona ön ayak olacağız. Üniversitelere başvuru formlarını doldurmak gibi kolay işlere erken başlamakta yarar olduğunu düşünüyoruz. Eğer hangi üniversitelere başvuracağımız belli ise erken başvurularımızı bir an önce göndermeliyiz çünkü son başvuru tarihleri genelde Kasım-Aralık ayları gibi olmakta. Bununla birlikte erken başvurunun iyi ve kötü taraflarından çocuğumuzu haberdar edeceğiz.

Çocuğumuz üniversite başvuru formunu doldururken ve gönderirken lisedeki rehber öğretmeninden yardım alacak. Onunla birlikte bütün önemli tarihleri sıraladığımız bir takvim oluşturacağız. Bu takvim bizim bu tarihleri unutmamızı sağlayacak. 12. sınıf öğrencileri, SAT/ACT gibi sınavlara sonbaharda tekrar girebilirler. Çocuğumuzu, eğer aldığı puandan memnun değilse tekrar sınava girmesi için cesaretlendireceğiz. Onun düşünce ve isteklerine saygı duyduğumuz için, çocuğumuza üniversite başvurusu sürecinde bizden yardım istediği takdirde yardım etmeye hazır olduğumuzu bildireceğiz. Üniversite için burs bulma konusunda ve üniversite yetkilileriyle görüşmeye gitme konusunda onu yüreklendireceğiz. Bu görüşmeler hem çocuğumuzun üniversiteyi tanıması hem de üniversitenin çocuğumuzu tanıması açısından önemli etkinliklerdir.

Üniversitelerden gelen cevapları değerlendirmesine de yardımcı olacağız. Bu aşamada onun, geleceği için karar vermesinde bizim desteğimize ihtiyacı olacak. Üniversiteden kabul aldığında ise gerekli belgeleri doldurduğundan ve gönderdiğinden emin olacağız.