TEDMEM Kürsü: “Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler”

Prof. Dr. Rose Luckin yapay zeka ve eğitim ilişkisini konuşmak üzere 16 Kasım 2018’de TEDMEM KÜRSÜ’deydi!

Dünü, bugünü ve daha önemlisi geleceği doğru okuyabilmemize katkı sağlayacak paylaşımlarda bulunmak için oluşturduğumuz TEDMEM Kürsü, alanında öncü isimleri ağırlamaya devam ediyor. TEDMEM Kürsü’nün Kasım ayındaki konuğu eğitimde yapay zeka temalı çalışmalarıyla tanınan University College London Bilgi Laboratuvarından Prof. Dr. Rose Luckin’di.

Dr. Rose Luckin TEDMEM Kürsü’de “Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

LCV: Cansu Karatoprak
0312 939 50 40
[email protected]

ETKİNLİK PROGRAMI
Tarih:  16 Kasım 2018, Cuma

Yer: Holiday Inn Ankara – Royal Balo Salonu

13:45-14:00 Kayıt
14:00-14:30 Açış Konuşmaları

Selçuk Pehlivanoğlu
Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı

Prof. Dr. Emin Karip
TEDMEM Direktörü

14:30-15:30 Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler

Rose Luckin
University College London Öğretim Üyesi

15:30-16:00 Soru-Cevap

16 KASIM 2018


14.00-16.00


Prof. Dr. Rose Luckin

Doktorasını Bilişsel Bilimler alanında Sussex Üniversitesi’nden alan Rose Luckin yapay zekanın eğitim alanına uygulanmasıyla ilgilenmektedir. Araştırmalarının pek çoğu, eğitim sistemlerinin geliştirilmesinde eğitim teknolojileri içinde akıllı tekonolojinin yeri ve etkin kullanımını konu edinmektedir. Dr. Luckin ayrıca öğrenci ve öğretmenlerin öğrenme sürecinin “kara kutu”sunu anlamalarına yardımcı olmak için eğitimde yapay zekanın kullanımına özel önem vermektedir. Bu amaçla sınıf içinde öğrenci ve öğretmene yardımcı olması amacıyla “Colin” adında bir robot geliştirme sürecindedir.

Kariyerine rektör yardımcılığı ve bir dönem ortaöğretim kademesinde öğretmenlik gibi görevleri sığdıran Dr. Luckin, şu anda University College London’da öğretim üyesi olup aynı zamanda üniversite bünyesindeki eğitim teknolojileri araştırma ve uygulama merkezinde (EDUCATE) direktörlük yapmaktadır. Ayrıca İngiltere’de eğitim alanında en başarılı isimlerin yer aldığı Seldon List 2017’de en etkili 20 isim arasında yer almıştır.

Eğitimde Yapay Zekanın Kullanımı ve Olası Güçlükler

Yapay zeka ve otomasyonun geleceğin işlerini ve işyerlerini nasıl şekillendireceği güncel tartışma ve araştırma konularından birisidir. Bu dönüşümlerin eğitim öğretim süreçlerine nasıl yansıyacağı ise oldukça merak uyandırmaktadır. Dr. Luckin TEDMEM Kürsü’de bu alanda gerçekleştirdiği araştırma bulgularına dayanarak eğitim öğretimde yapay zeka teknolojisinden nasıl yararlanabileceğimiz, karşılaşılabileceğimiz güçlükler ve öğrencilerimizi buna nasıl hazırlamamız gerektiği üzerinde duracaktır.

TEDMEM Kürsü etkinliğimizde sizleri aramızda görmekten onur duyarız.

Kayıt

Kayıtlar kapanmıştır. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.