TEDMEM Kürsü: “Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil?”

Dünya Bankası Ekonomisti Roy Van der Weide 4 Ekim 2018’de TEDMEM KÜRSÜ’DE!

TEDMEM Kürsü, alanında öncü isimleri ağırlamaya devam ediyor. TEDMEM Kürsü’nün Ekim ayındaki konuğu Dünya Bankası ekonomisti Roy Van der Weide’dir.

Roy Van der Weide TEDMEM Kürsü’de Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil? başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.

ETKİNLİK PROGRAMI
Tarih:  4 Ekim 2018, Perşembe

Yer: TED Üniversitesi D Blok Çok Amaçlı Toplantı Salonu

13:45-14:00 Kayıt
14:00-14:30 Açış Konuşmaları

Selçuk Pehlivanoğlu
Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı

Prof. Dr. Emin Karip
TEDMEM Direktörü

14:30-15:30 Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil?

Roy Van der Weide
Dünya Bankası Ekonomisti

15:30-16:00 Soru-Cevap

LCV: Cansu Karatoprak
03129395040
[email protected]

4 EKİM 2018


14.00-16.00


TED Üniversitesi

D Blok Çok Amaçlı Toplantı Salonu

Kültür Mah. Ziya Gökalp Cd. No:48, 06420 Çankaya/Ankara

Roy Van der Weide

Roy Van der Weide, Dünya Bankası Kalkınma Araştırmaları Grubu kapsamında yer alan Yoksulluk ve Eşitsizlik Araştırmaları ekibinin başında bulunmaktadır. Doktorasını Amsterdam Üniversitesi’nden alan Roy Van der Weide’nin, eğitim ile sosyal ve ekonomik haraketlilik arasındaki ilişki üzerine yaptığı araştırmalar dünya çapında ses getirmiştir. Roy Van der Weide’nin çalışmaları Amerikan Ekonomi Dergisi, Ekonometri Dergisi, Uygulamalı Ekonometri Dergisi ve Dünya Bankası Ekonomik İncelemesi gibi pek çok akademik dergide yayımlanmıştır.

Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil?

Düşük gelirli bir ailede doğmuşsanız, sosyo-ekonomik merdivenin daha yüksek basamaklarına erişme şansınız nedir? Bireyin merdivende bulunduğu basamağı hem kendi yaşam süresi içinde, hem de ebeveynlerine kıyasla yukarı doğru kaydırabilme kapasitesi yalnızca bir adalet meselesi değildir; bunun hem yoksulluğun hem de eşitsizliğin azaltılmasında başlıca sonuçları vardır.

Dünya Bankası, 2018 yılında kuşaklar arası ekonomik hareketliliği odağına alarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkenin verilerini kapsayan Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil? başlıklı bir araştırma raporu yayımlamıştır. Dünya Bankası ekonomisti Roy Van der Weide TEDMEM Kürsü’de bu rapordan öne çıkan bulgulara yer vererek, Türkiye özelinde değerlendirmelerde bulunacaktır.

TEDMEM Kürsü etkinliğimizde sizleri aramızda görmekten onur duyarız.