TEDMEM Kürsü: “Can Eğitimi”

Felsefede Türkiye’nin önde gelen isimlerinden
Prof. Dr. Ahmet İnam 25 Ekim 2017’de TEDMEM KÜRSÜ’de!

tedmem Kürsü, alanında öncü isimleri ağırlamaya devam ediyor. tedmem Kürsü’nün Ekim ayındaki konuğu ODTÜ Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnam.

Prof. Dr. Ahmet İnam tedmem Kürsü’de “Can Eğitimi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek.


25 EKİM 2017


15.00-16.30


TED Üniversitesi

Ahmet Ersan Konferans Salonu
Ziya Gökalp Cd. No:48, 06420 Çankaya/Ankara

Can Eğitimi

“Eğitim bir insan anlayışına dayanır. Eğitim konularında konuşurken çoğumuz, uzman olanlarımız da dahil olmak üzere, dayandığımız insan anlayışının farkında olmayız. Bu konuşmamda insanı bir can olarak anlamaktayım. Can, insana sahip olduğu temel özellikleriyle bütüncül bir biçimde bakıldığında ortaya çıkar. İnsan; bedeni, duyguları, düşünceleri, anlama, yorumlama, değer yaşama özellikleriyle iç ve dış çevresindeki varlıklarla ilişkide olan bir varlıktır. İnsana böyle bakınca nasıl bir eğitim anlayışı ortaya çıkar? İnsan bir “can” ise onun eğitimi nasıl olacaktır? Konuşma bu soruları gündeme getirip tartışmaya açacaktır.”

Ahmet İnam

1947 Sandıklı’da doğdu. 1971’de ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1980’de Edmund Husserl’de Mantığın Yeri başlıklı teziyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde felsefe doktorasını yardımcı dalı Eski Yunan Dili ve Edebiyatı olmak üzere tamamladı. 1980’den bu yana ODTÜ’de felsefe ve mantık dersleri vermektedir. 1989’da felsefe profesörlüğüne atanmıştır. Sekiz yüzden fazla makalesi ve otuzu aşan kitabıyla bilim, teknoloji ve sanat konularında araştırmalar yapıyor. 2014’te emekli olduktan sonra kendi üniversitesinde ve çeşitli üniversitelerde ders vermeyi sürdürüyor.

Edebiyat kuramı ve eleştirisi ile ilgili çalışmalarına 1967’den beri devam ediyor. Şiirimsi denemelerinin yanında, yayımlanmış bir de romanı bulunuyor.

TEDMEM Kürsü etkinliğimizde sizleri aramızda görmekten onur duyarız.