Yazılar

TEDMEM Kürsü: “Sen Değişirsen Dünya Değişir: Geçmişten Bugüne İklim Değişikliği”

TEDMEM Kürsü: “Sen Değişirsen Dünya Değişir: Geçmişten Bugüne İklim Değişikliği”

Prof. Dr. Gaye Teksöz

Prof. Dr. Gaye Teksöz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı ve Öğrenci Dekanıdır. Aynı zamanda, ODTÜ Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü’nde öğretim üyesidir. Yüksek lisans ve doktora eğitimini ODTÜ Çevre Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Çevre eğitimi, sürdürülebilir kalkınma için eğitim ve sürdürülebilirlik için iklim değişikliği eğitimi alanlarında hem teorik hem de uygulamalı olarak çalışmalar yürütmektedir.

Sen Değişirsen Dünya Değişir: Geçmişten Bugüne İklim Değişikliği

Özellikle son yıllarda etkilerini hem tüm dünyada hem de Türkiye’de hissettiğimiz derin bir iklim krizi ile karşı karşıyayız. Yaşanan bu iklim krizine uyum sürecine yönelik oluşturulan birçok uluslararası politika önerisi ile birlikte eğitimin rolü de gündemdeki tartışmalarda yer alıyor. Peki, iklim değişikliği nedir ve neden iklim değişikliği eğitimine ihtiyaç var?

Prof. Dr. Gaye Teksöz, 29 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 10.30’da “Sen Değişirsen Dünya Değişir: Geçmişten Bugüne İklim Değişikliği” başlıklı konuşmasıyla TEDMEM KÜRSÜ’ye konuk oluyor. Etkinliğimiz Zoom üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecektir. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

TEDMEM Kürsü: "Geçmişten Geleceğe İklim Değişikliği"

TEDMEM Kürsü: “Geçmişten Geleceğe İklim Değişikliği”


ETKİNLİK PROGRAMI
Tarih:  24 Aralık 2019, Salı

Yer: TED Ankara Koleji, İlkokul Amfi Tiyatro

13:45-14:00 Kayıt
14:00-14:10 Açış Konuşması

Prof. Dr. Emin Karip
TEDMEM Direktörü

14:10-15:10 Geçmişten Geleceğe İklim Değişikliği

Prof. Dr. M. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

15:10-15:45 Soru-Cevap

24 ARALIK 2019


13.45-15.45


Prof. Dr. M. Levent Kurnaz

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Prof. Dr. M. Levent Kurnaz, yüksek lisans ve doktora derecelerini Pittsburgh Üniversitesi Fizik bölümünden almıştır. Ardından, Tulane Üniversitesi Kimya bölümünde doktora sonrası araştırmalar yapmıştır. 1997 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nü yürütmektedir. Kariyeri süresince iklim değişikliği üzerine ulusal ve uluslararası pek çok çalışmaya imza atan Prof. Dr. M. Levent Kurnaz’ın, 2019 yılında iklim değişikliğinin her yönünü anlattığı bir kitabı yayımlanmıştır.

Geçmişten Geleceğe İklim Değişikliği

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. M. Levent Kurnaz “Geçmişten Geleceğe İklim Değişikliği” başlıklı konuşmasıyla 24 Aralık Salı günü TEDMEM Kürsü’nün konuğu olacak.

İklim değişikliğini insanlığın karşılaştığı en büyük problem olarak tanımlayan Prof. Dr. M. Levent Kurnaz, bu durumu insanlığın geniş çaplı önlemleri almaktan geri kalmasına bağlıyor. Çeşitli yollarla atmosfere salınan sera gazları ile bizlerin yarattığı bu problemin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz. Yeter ki doğru adımları bilelim ve gerekeni yapalım. Bu sebeple, 24 Aralık Salı günü sizleri TEDMEM Kürsü etkinliğimize davet ediyoruz.

Kayıt

Kayıtlar kapanmıştır. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.