COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

TEDMEM olarak salgın dolayısıyla Türkiye’de okulların kapatılmasının ilk gününden itibaren ülke gündeminin yanı sıra diğer ülkelerdeki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. UNESCO tarafından açıklanan verileri düzenli olarak kontrol ediyor, ülkelerin eğitim bakanlıkları tarafından yapılan açıklamaları ve alınan kararları derliyoruz.

Diğer ülkelerde okulların açılması veya kapanmasına yönelik derlediğimiz veri ve kararları düzenli aralıklarla sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’de 2 Mart 2021 itibarıyla ülke genelinde tüm okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar, 8. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitim öğretime açıldı. Salgının seyrine göre belirlenecek olan risk gruplarındaki illerde ise, diğer sınıf düzeyleri ile ilgili ek kararların belli periyotlarla açıklanacağı belirtildi. 15 Nisan 2021 itibarıyla ise yüz yüze eğitime sadece okul öncesi eğitim kurumları ile 8. ve 12. sınıflar devam ediyor.

Peki Türkiye’de ve diğer ülkelerde son durum ne? 

TÜRKİYE’DE SON DURUM

 • Türkiye’de okullar 22 Ocak 2021 tarihinde ara tatile girdi ve 15 Şubat 2021 tarihi itibarıyla kademeli olarak yüz yüze eğitime geçme kararı alındı.
 • 1 Mart 2021 tarihinde “kontrollü normalleşme” kapsamında alınan kararlar doğrultusunda Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12.sınıflarda yüz yüze eğitime geçildi. Öte yandan, düşük ve orta riskli illerde, ek olarak ortaokullar ve liselerde de yüz yüze eğitime başlanma kararı alındı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise, genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki sınavların yüz yüze yapılacağı belirtildi.
 • 1 Mart 2021 tarihinde yerinde karar modeline geçildi. Valiliklerin şehirlerindeki il hıfzıssıhha kurullarıyla beraber yapılan değerlendirmelere göre okulların açık/kapalı olması konusunda yerel karar vermeleri kararlaştırıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 2 Temmuz 2021 tarihine kadar açık olması ile ilgili planlama çalışmalarının olduğunu belirtti.
 • 10 Nisan 2021 itibarıyla il bazlı tedbirler kapsamında 9 il hariç bütün ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime ara verildiği açıklandı.
 • 14 Nisan 2021 tarihinde ilkokul ve okul öncesi kurumlarda bulunan öğretmenlerin, psikolojik danışmanların, okul yöneticilerinin ve okul çalışanlarının aşı randevusu alabileceği belirtildi ve bu tarihe kadar 425.430 eğitim çalışanının aşı randevusuna dahil edildiği bilgisi paylaşıldı. Aşılarla ilgili yapılan bir önceki açıklamada öğretmenlerin yaklaşık %10’unun aşılandığı kaydedilmişti.
 • 15 Nisan 2021 tarihinden okul öncesi eğitim kurumları ve sınava girecek olan 8. ve 12. sınıf öğrencileri dışındaki tüm kademeler yeniden uzaktan eğitime geçti. Destekleme ve yetişme kursları ile takviye kursları da hafta sonları dahil olmak üzere yüz yüze devam edeceği duyuruldu.

DÜNYA’DA SON DURUM

UNESCO verilerine göre 19 Nisan 2021 itibarıyla 210 ülkenin 112’sinde okullar tamamen açık, 59’unda kısmen açık, 10’unda ara tatil, 29’unda ise kapalıdır. Aşağıdaki grafik, 31 Ağustos 2020’den itibaren 210 ülkede okulların Tamamen Açık/ Kısmen Açık / Ara Tatil / Kapalı olma durumlarındaki değişimi özetlemektedir.

 • 19 Nisan 2021 itibarıyla 210 ülkenin %53’ünde okullar tamamen açık, %28’inde kısmen açık, %5’i ara tatil, %14’ünde ise kapalıdır.
 • Paskalya bayramı dolayısıyla bazı ülkelerde eğitime ara verilmesinin ardından Nisan ayında okullarını tamamen açık bulunduran ülkelerin sayısının artma eğilimi devam etmektedir.
 • Almanya, Avusturya, İngiltere, ABD gibi bazı ülkeler, okullarda rutin hızlı antijen testleri kullanarak okullarında yüz yüze eğitimi tamamen açık/kısmen açık statüsünde sürdürmeye devam etmektedir.
 • Aşağıdaki tabloda, ABD Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) K-12 Okullarının Açılmasına Yönelik Karar Verme Göstergelerinde belirlediği renk kodları kullanılarak bazı ülkelerin okulları tamamen açık, kısmen açık ya da kapalı olma durumları verilmektedir. Renk kodları ve son 7 günde 100.000 kişi başına toplam yeni vaka sayısı, CDC verilerine göre göre gruplandırılmıştır.
 • Buna göre; Hırvatistan, İsveç, Kanada, Gürcistan, İsviçre ve Romanya’da toplumda çok yüksek bulaş riski olmasına rağmen okullar yüz yüze eğitime tamamen açıktır.
 • Rusya, Birleşik Krallık, Japonya ve İsrail’de toplumda orta düzeyde bulaş riski olmasına rağmen okullar yüz yüze eğitime tamamen açıktır.

SON 1 AYDA OKULLARIN DURUMU NASIL DEĞİŞTİ?

Son bir ay içinde, bazı ülkelerin okulların durumu ile ilgili yaptığı değişiklikler aşağıdaki tabloda özetlenmektedir:

Buna göre; İsveç, Kanada, Kıbrıs, Malezya, Portekiz ve Sri Lanka’daki okullar kısmen açık statüsünden tamamen açık statüsüne geçmiştir. Belçika ve Kamboçya’daki okullar ise tamamen açık statüsünden kapalı statüsüne geçmiştir.

19 Mart 2021 Tarihindeki Durum 19 Nisan 2021 Tarihindeki Durum Durumunu Değiştiren Ülke Sayısı Ülke Örnekleri
Tamamen Açık Kısmen Açık 1 Ukrayna
Tamamen Açık Ara Tatil 8 Fransa, Kenya, Nijerya, Yeni Zelanda
Tamamen Açık Kapalı 3 Belçika, Kamboçya
Kısmen Açık Tamamen Açık 10 İsveç, Kanada, Kıbrıs, Malezya, Portekiz, Sri Lanka
Kısmen Açık Ara Tatil 1 Tayland
Kısmen Açık Kapalı 1 Sırbistan
Ara Tatil Tamamen Açık 4 Brunei, Mozambik, Singapur, Tunus
Ara Tatil Kapalı 3 Cezayir, Filipinler, Katar
Kapalı Tamamen Açık 1 Malta
Kapalı Kısmen Açık 5 Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Yunanistan
Kapalı Ara Tatil 1 Barbados

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI

Öğretmenler aşılanma sıralamasında öncelikli mi?

 • 27 Mart 2021 tarihinde UNESCO, tüm ülkelere COVID-19 aşılama uygulamasında öğretmenlere öncelik verilmesi hususunda bir çağrıda bulundu. Eğitimin güvenli bir şekilde devam edebilmesi ve okulların açık kalması için ulusal COVID-19 aşısı uygulama planlarında öğretmenlere öncelik verilmesi gerektiğini savunan UNESCO, 150 ülkeden yalnızca 17’sinin (ör. Rusya, Çin, Belarus) aşılama uygulamasının ilk aşamasında öğretmenlere öncelik verdiğini belirtti. Öte yandan, COVAX programı tarafından desteklenen orta ve düşük gelirli bazı ülkelerde de öğretmenlerin öncelikli grupta yer aldığı belirtildi.
 • 19 ülkede (ör. Almanya, ABD, Azerbaycan, Türkiye, İspanya) aşılamanın ikinci aşaması öncelik grubu olarak öğretmenleri içeriyor.
 • 20 ülkede ise (ör. Brezilya, Fransa, İrlanda ve Ukrayna)aşılamanın üçüncü aşaması veya daha ileri aşamaları öncelik grubu olarak öğretmenleri içeriyor.
 • 54 ülkede (ör. Belçika, Danimarka, Filipinler, Hollanda, Japonya, Norveç ve İsveç) ulusal aşı uygulama planlarında öğretmenlere öncelik vermediğini veya öğretmenlerin önceliklendirilmesinin planlama aşamasında olduğunu belirtti. Küresel olarak öğretmen sayısı düşünüldüğünde, bu durum her 4 öğretmenden 1’ini etkilemektedir.
 • Yakın zamanda The Economist Intelligence Unit tarafından yapılan bir araştırma ise, 85’ten fazla yoksul ülkenin 2023’ten önce COVID-19 aşılarına yaygın erişime sahip olmayacağını gösteriyor.

Öğretmenler aşılandı mı?

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde her 5 öğretmenden 4’ü en az bir doz aşı oldu. ABD Başkanı Joe Biden, en geç 1 Mayıs’a kadar 18 yaş üstündeki tüm Amerikalıların COVID-19 aşı programına dahil edileceklerini duyurdu.
 • İtalya Ulusal Baş Öğretmenler Derneği Başkanı Antonello Giannelli, İtalya’daki okul personelinin %80’inden fazlasının aşılandığını belirtti. Bununla birlikte, kaç öğretmenin ikinci doz aşısının olduğu bilgisinin henüz net olmadığını ifade etti.
 • Resmi olarak tek bir COVID-19 vakası rapor etmeyen Türkmenistan’da büyükşehir öğretmenlerinin toplu olarak aşılanmasına 5 Nisan 2021 itibarıyla başlandı.
 • Estonya, anaokulu, ilkokul ve meslek okulu öğretmenlerinden başlayarak 2021 Şubat ayının başlarında öğretmenlerin öncelikli aşılamasını başlattı. Estonya’da 26.000 öğretmen bulunmaktadır ve bu öğretmenlerin yarısı 50 yaşın üzerindedir.
 • Almanya’da çocuk bakım evlerinde, kreşlerde, ilköğretim okullarında veya özel okullarda çalışan öğretmenlerin ve diğer çalışanların aşı olmasına ilişkin düzenlemeler yapıldı ve eğitim sektöründe çalışanlar öncelikli gruplar arasına dahil edildi.

ÜLKELERDE ÖNE ÇIKAN GELİŞMELER NELERDİR?

Aşağıda çeşitli ülkelerin salgın sürecinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürme süreçleri, detaylı olarak örnekler üzerinden alfabetik olarak verilmiştir:

ALMANYA

 • 2021 yılı Mart ayı başında okullar ülke çapında kapalı iken, ilkokullar ve kreşlerin açılıp açılmaması eyalet meclislerinin kararına bırakıldı. Almanya’nın birçok bölgesinde ilkokullar ve kreşler yeniden açıldı.
  • Açılan ilkokullarda sınıflar ikiye bölündü. Süreçle ilgili ayrıntıları her eyalet kendisi belirliyor. Bazı eyaletlerde öğrenciler ders sırasında da maske takıyor.
  • Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, kreşlerde ve ilkokullarda görev yapan eğitim çalışanlarının eyaletlerin kararı doğrultusunda aşılanacağını açıkladı.
 • Alman eyaletleri, 2021 yılının Mart ayı başlarında, yaşlarına bakılmaksızın tüm çocukların bu ay okula başlamasını istediklerini duyurdular. Tüm ülkenin eyalet düzeyinde yürütülen eğitim sistemi adına konuşan Britta Ernst “Mutasyona bağlı rakamlar resmi değiştirse bile, birkaç hafta daha bekleyemeyiz. Okul kapanışları bunun gerçekleşmesi için çok yüksek bir sosyal bedelle geliyor.” ifadesini kullandı.
 • Devam eden diğer toplumsal kısıtlamalar, Federal Kabine tarafından yeniden gözden geçirilerek 28 Nisan 2021’e kadar uzatıldı. Eğer bir bölgede veya bağımsız bir şehirde, 100.000 kişi başına düşen yeni vaka sayısı, yedi gün içinde art arda üç günde 100 eşik değerini aşarsa, tanımlanan ek önlemler ertesi gün o bölgede yürürlüğe konacak. Bu kapsamda restoranlar, oteller, eğlence ve kültür tesisleri kapanacak, 21.00 ve 05.00 arası zorunlu haller dışında evde kalınacak. Eğer 200’ün üzerine çıkılırsa okullar yüz yüze eğitime ara verecek ve gündüz bakımevleri kapanacak. Mezun durumundaki öğrencilerin bulunduğu sınıf seviyeleri ve özel eğitim veren okullar yine bu kapsamın dışında kalacak.
 • Almanya Şansölyesi Merkel, gündüz bakımevlerinde, okullarda ve şirketlerde hızlı testlerin önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şu anda yayılmakta olan virüs varyantının çocuklar için de tehlikeli olduğunu ve okullarda korumaya daha da öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. Okullarda haftada iki kez hızlı antijen testlerinin uygulanmasının “yüksek düzeyde güvenlik” getireceğini belirten Merkel, “Ancak bu daha önce gerçekleştirilmiş olsaydı iyi olurdu,” diye ekledi. Federal hükümetin, hızlı antijen testlerinin satın alma süreçlerine destek vereceğini belirtti.

AVUSTURYA

 • 8-15 Şubat 2021 tarihleri arasında farklı bölgelerde kademeli olarak yüz yüze eğitime açılan okullarda birtakım önkoşullar getirildi.
  • Tüm ilkokullarda yüz yüze eğitime başlandı; ancak, 4. sınıfa kadar olan ilkokullarda ve özel okullarda ve yatılı okulların bulunduğu okullarda, haftada iki kez hızlı sonuç veren antijen testleri yapılıyor. Okullarda hızlı test istasyonları kuruldu ve testlerin dersler başlamadan önce yapılması kararlaştırıldı. Test yaptıran öğrenciler yüz yüze eğitime katılırken, test yaptırmak istemeyen öğrenciler ise evde çalışma kapsamında ödev alarak devam ediyor. Öte yandan, eğer öğrenci COVID-19’a yakalanmışsa ve altı aydan daha eski olmayan bir antikor testi sunabiliyorsa, test yapılmıyor.
  • Sınıf seviyesinden itibaren ortaokullar, meslek okulları ve liseler dönüşümlü gruplar halinde yüz yüze eğitime başladı. Sınıflar iki gruba ayrıldı. A grubundaki öğrenciler pazartesi ve salı günleri okula giderken B grubu öğrencileri çarşamba ve perşembe günleri yüz yüze eğitim alıyor. Cuma günleri ise tüm kademeler uzaktan eğitime katılıyor. Hızlı antijen testleri ise her gruba haftada sadece bir kere olmak üzere uygulanıyor.
 • 8 Mart 2021 tarihinden itibaren 15 yaş üstü vatandaşlara aylık beş adet hızlı COVID-19 testi ücretsiz veriliyor. Vatandaşlar bu testleri eczanelerden temin edebilecek. Okullar için ise beş milyon aşı siparişi verildi.
 • 19 Mart 2021 tarihinden itibaren Pazartesi ve Çarşamba günkü hızlı antijen testlerine ek olarak Cuma günü de test yapılacak. Bu artış ile birlikte, Avusturya okullarında her hafta yaklaşık iki milyon hızlı antijen testi kullanılacağı öngörülüyor. Eğitim Bakanı Heinz Faßmann, “Okulu olabildiğince güvenli bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz ve çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bulaşıcı çocuklar, testlerin sıklığı sayesinde daha da iyi bulunuyor ve sistemden hızla çıkarılıyor. Avrupa’da kendi kendine testleri okullara getiren ilk ülke olmayı başardığımız için çok mutluyum. ” ifadelerini kullandı.
 • Eğitim Bakanlığı’nın raporuna göre dönem başından bu yana, 5.000’den fazla pozitif vaka olan öğrenci tespit edildi. Öğrencilerin sadece %1’i gönüllü olarak evde uzaktan eğitime devam ediyor. İlerleyen günlerde kullanımı kolay testlere ilkokullarda devam edileceği, ortaokullardaki öğrencilere ise daha yüksek hassasiyet değerine sahip daha karmaşık testler sağlanacağı duyuruldu.
 • Paskalya tatili sonrasında okullarda önlemlerin bölgeselleştirileceği, 6 Nisan 2021 tarihinde ilkokullar ve özel eğitim veren okulların yüz yüze eğitime vardiyalı olarak başlayacağı duyuruldu. Eğer bir ilçede veya bölgede insidans değeri 400’ü geçerse okullar uzaktan eğitime geçecek. Eğer bir sınıfta öğrenci pozitif vaka olarak çıkarsa diğer öğrenciler de kontrol edilecek ve bulaş olması durumunda sınıftaki herkes uzaktan eğitime geçecek.

DANİMARKA

 • Danimarka’da okullar 5 Mart 2021 itibarıyla bazı bölgelerde kısmen açık ve sınıflarda %50 doluluk oranı ile yüz yüze eğitime başlandı. Gruplar haftalık olarak ikiye bölündü. Ortaokullarda 12 yaş üstü öğrencilere haftada iki kere test yapılması önerildi ancak zorunlu tutulmadı. Diğer seviyedeki öğrencilere ise zorunlu olduğu belirtildi. Diğer bölgelerdeki okulların açılmasına yerel enfeksiyon oranına bağlı olarak karar verileceği ilan edildi.
 • Danimarka Hükümeti, 22 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren COVID-19 kısıtlamalarının hafifletileceğini duyurdu. Başbakan Mette Frederiksen, hükümet ve parlamento partileri arasında yapılan görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada, daha fazla öğrencinin okullara gidebileceğini ve Büyük Kopenhag bölgesindeki gençlik ve yetişkin eğitimi kurumlarındaki son sınıf öğrencilerinin, ülkenin geri kalanıyla aynı modelde derslere yüz yüze katılmalarına izin verileceğini söyledi. Halen yüksek enfeksiyon oranına sahip olan belediyeler ise bu kapsamın dışında kalacak, ancak parlamentonun Salgın Komisyonu belediyelerdeki durumu değerlendirecek. Ek olarak, eğer dersler uzaktan yapılamayan uygulamalı öğretimi içeriyorsa, meslek okullarındaki öğrencilerin normal olarak derslere katılmalarına izin verilecek.
 • 6 Nisan 2021 tarihinden itibaren okullarda yüz yüze eğitime geçiş kapsamında kısıtlamalar hafifletilmeye başlandı. Aynı zamanda 12 yaş üzeri öğrenciler için hızlı antijen testleri konusunda bilgilendirme yapıldı ve öğrencilerden okula geldikleri haftalarda iki kez test yapmaları istendi.
 • Kısıtlamaların hafifletilmesi ile ilgili Kopenhag’daki gelişmeler aşağıda örnek olarak özetlenmektedir:
  • Kreşler ve anaokulları normalde olduğu gibi hijyen, maske ve mesafe kuralını uygulayarak açıktır. Ebeveynler ve ziyaretçiler, iç mekânda yüz maskesi veya siperlik takacak. Ancak, anaokuluna veya kreşe alışma sürecinde çocuğun tepkilerine bağlı olarak öğretmen veya veli yüz maskesini çıkarabilir.
  • 0-4. sınıftaki öğrenciler okullara geri dönüyor. Teneffüs ve öğle yemeği aralarında öğrenciler, onlarla tüm gün bulunan yetişkinlerle beraber sınıflarında olacak. Personele haftada iki kere uygulaması için hızlı antijen testleri verilecek.
  • 5-8. sınıflardaki tüm öğrenciler, iki haftada bir okullarında yüz yüze eğitime dönebilecek. Başka bir deyişle, bir hafta uzaktan eğitime katılırken diğer hafta okulda yüz yüze eğitime devam edilecek. Öğrenciler her zamanki sınıflarında olacaklar ve okulda ders yaptıkları haftalarda aynı öğretmenler tarafından ders işlenecek. Ayrıca öğrencilerin okulda bulundukları haftalarda, okul sonrası etkinliklerine geri dönmelerine izin verilecek. Öğrencilerin okullarında olmayacakları haftalar için ise uzaktan eğitim devam edecek.
  • 12 yaşın üzerindeki tüm öğrencilerin, okullarında olacakları haftalarda, haftada iki kez COVID-19 testi yaptırmaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Kopenhag tarafından karşılanan testler, öğrencilerin okullarında ders gördükleri haftalarda sertifikalı bir personel tarafından yapılacak. Hızlı testlerin dışında, 72 saatten eski olmayan PCR testleri de kabul edilecek.
  • Tüm kademelerde “Acil Durumda Eğitim” planına geçilecek, tüm eğitim programı uygulanmayacak. Öğrenciler ve veliler konu ile ilgili olarak Danimarka’nın çevrimiçi okul iletişim platformu AULA’dan bilgilendirilecek.

FRANSA

 • 20 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak COVID-19 kısıtlamaları kapsamında, Fransa’nın 16 bölgesinde en az bir ay boyunca, ilkokulların ve kolejlerin (11-15 yaş) normal olarak açık kalacağı, ancak liselerin (16-18 yaş) yarı evde, yarı okulda karma bir programa geri döneceği duyuruldu. Ayrıca, 10 kilometreden daha uzun yolculuklar için resmi bir tasdik formu bulundurulacağı, gece sokağa çıkma yasağının 19.00 – 06.00 arası uygulanacağı ve evden çalışmanın teşvik edileceği belirtildi.
 • 31 Mart 2021 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından yapılan açıklamaya göre
  • 5 Nisan 2021 tarihinden itibaren tüm okullar 1 hafta boyunca uzaktan eğitime geçti.
  • 12 Nisan 2021 tarihinden itibaren tüm okullar Paskalya tatiline girdi.
  • 26 Nisan 2021 tarihinde anaokulu, kreş ve ilkokullar yüz yüze eğitime geri dönecek, ortaokul ve liseler uzaktan eğitime devam edecek.
  • 3 Mayıs 2021 tarihinde ortaokullar ve liseler yüz yüze derslere dönecek.

Bu süreçte ebeveynlerin veya vasilerin 1 Eylül 2020’den beri yürürlükte olan kamu planından yardım almaya devam edeceği duyuruldu. Cumhurbaşkanı, çocukları okul dışındayken çalışamayacak durumda olanların geçici çalışma izni veya mali yardım almaya hak kazanacaklarına söz verdi. Hakların belirlenmesinde, ebeveynlerin ve vasilerin işlerinin türüne ve hane halkının durumuna bakılacak. Ayrıca, duruma bağlı olarak kısmi izne ayrılmalarının da önü açılacak. Dört haftalık bu ulusal kapanmanın ekonomik maliyeti, 11 milyar Euro olarak tahmin ediliyor.

HOLLANDA

 • 8 Şubat 2021 tarihinde ilkokullar ve çocuk bakım evleri tamamen açıldı. İlkokul öğretmenlerine hızlı antijen testi uygulaması için en kısa zamanda pilot çalışmalara başlanacağı duyuruldu. Ortaokul ve liselerin ise 1 Mart 2021 tarihine kadar uygulamalı dersler haricinde uzaktan eğitime devam edeceği; fakat sınava girecek öğrencilerin ve dezavantajlı durumdaki öğrencilerin bu kapsamın dışında tutulduğu belirtildi. 15 Şubat tarihinde bazı ortaokul ve liselerin açılacağı ve hızlı antijen testi ile ilgili pilot çalışmaların bu okullarda yapılacağı kaydedildi.
 • 1 Mart 2021 tarihinden itibaren ortaöğretim seviyesindeki okullar ve mesleki eğitim okulları kısmen açıldı. Yeni düzenlemeye göre tüm ortaöğretim öğrencilerinin en az bir gün okula gideceği açıklandı. Ebeveynleri kritik sektörlerde çalışan kreş ve ilkokul öğrencilerinin yüz yüze eğitime devam edebileceği söylendi.
 • Kısıtlamaların 30 Mart 2021 tarihine kadar devam edeceği ve sonrası için salgının gidişatına göre yeniden düzenleme yapılacağı duyuruldu.
 • 28 Nisan 2021’e kadar kısıtlamaların devam edeceği duyuruldu.

İNGİLTERE

 • 21 Aralık 2020 tarihinde ara tatile giren İngiltere, 5 Ocak 2021 tarihinde yüz yüze eğitime devam etmeyi planlarken yeni kısıtlamalar sebebiyle okulların açılmasını Şubat ortasına kadar erteledi.
 • 22 Şubat 2021 tarihinde yapılan olan toplantıda devlet yönetimi, kısıtlamalara yönelik yeni kararlar aldı. Okulların 8 Mart 2021 tarihinde açılacağı belirtilirken ortaöğretim düzeyinde maske takılması önerisinde bulunuldu. Ayrıca, öğrencilere haftada iki kere hızlı COVID-19 testlerinin yapılacağı duyuruldu.
 • Genel olarak 21 Haziran 2021 tarihinde tüm kısıtlamaların kaldırılması hedefleniyor.
 • Bu kapsamda 4 aşamalı bir normalleşme politikası izlenecek.
  • 8 Mart’ta okullar açılacak, iki kişi açık havada buluşabilecek.
  • 29 Mart’ta açık hava sporlarına izin verilecek.
  • 12 Nisan’da, kuaförler, restoran ve kafe gibi yerler açılabilecek.
  • 17 Mayıs’tan itibaren sinemalar, oteller kontrollü olarak açılacak, stadyumlara seyirci alınacak.
 • 8 Mart 2021 tarihi itibarıyla tüm yaş grupları için okullar yeniden yüz yüze eğitime açıldı. İngiltere’deki öğrenciler, okulun ilk iki haftasında üç kez COVID-19 testi oldu. Sonrasında, her hafta evde uygulamaları için 30 dakika içinde sonuç veren hızlı testlerden iki adet verildi.
  • Hızlı testler gönüllülük esasına dayanmaktadır ve çocuklar yalnızca ebeveyn veya bakımını üstlenen kişi onay verirse test edilecektir. Test yaptırmayan öğrencilerin okula dönüşü engellenmeyecektir. Evde yapılan testlerde sonuç pozitif çıkarsa doğrulamak için yerel bir merkezde ikinci bir test daha yapılacak.
  • Tüm ilkokul ve ortaokul personeline ayrıca haftada iki kez hızlı testler sunulmaktadır. Ebeveynler ve bakıcılar da haftada iki kez test alma hakkına sahiptir.
  • Liselerde ve yükseköğretimde sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı alanlarda öğrencilere ve personele maske takma zorunluluğu getirildi. Kreşlerde, anaokullarında ve ilkokullarda bulunan öğrencilerin böyle bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak, bu okullarda bulunan yetişkinler maske takmaya devam edecek.
  • Engellilik veya hastalık nedeniyle maske takamayanlar ve iletişim için dudak okuma ve yüz ifadelerine ihtiyaç duyan bazı öğrenciler ve yetişkinlerin muaf olabileceği belirtildi.
  • Ulusal çapta yapılacak olan sınavlar bu sene yapılmayacak. Öğretmenler, öğrencilerine tahmini not verecek ve notlar Ağustos 2021 başında açıklanacak. Sonuçlara yapılacak olan itirazlar değerlendirmeye alınacak.

İSVEÇ

 • İsveç, okullarında yüz yüze eğitime COVID-19 sebebiyle ara vermeyen ülkeler arasındadır. Salgın sürecinde üç defa ara tatile giren İsveç, okullarda eğitime kısmen veya tamamen açık olarak devam etmiştir.
 • 10 Ağustos 2020 tarihinden 6 Aralık 2020 tarihine kadar ise kesintisiz olarak okullarda yüz yüze eğitime devam edilmiştir.
 • 7 Aralık 2020 – 17 Aralık 2020 tarihleri arasında kısmen açık olarak eğitime devam etmiştir.
 • İsveç başbakanı Stefan Löfven, 24 Ocak 2021 tarihine kadar sağlık ve üretim gerektiren yerler hariç tüm sektörlerin evlerinden çalışacağını açıkladı. Lise ve dengi okullarda uzaktan eğitim yapılmasına karar verilirken ortaokullarda yüz yüze eğitime devam kararı alındı.
 • 25 Ocak 2021 itibariyle ilkokullar ve kreşler yüz yüze eğitime açıldı. Ortaokulların yüz yüze eğitime açılıp açılmama kararı ise salgının yayılma hızına bağlı olarak belediyelerin veya okul yönetiminin inisiyatifine bırakıldı. Lise öğrencilerinin çoğunlukla eğitimlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam etmeleri öngörülüyordu. Ancak, yeni yapılan düzenlemelerde lise grubunun hibrit olarak hem yüz yüze hem de uzaktan eğitime devam etmeleri kararı alındı. Bu kapsamda kararda, yerel enfeksiyona oranına göre yerel yönetimlere ve okul yönetimlerine okulları açıp kapama yetkisi verildi. Eğitim Bakanı Anna Ekström, salgının gidişatının her bölgede değişken olduğunu belirterek tüm ülkenin aynı anda uzaktan eğitime devam etmesinin bu noktada makul bir sebebinin olmadığını ifade etti.
 • 15 Mart 2021 tarihinde kreşler ve ilkokullar yüz yüze eğitime açık, diğer K-12 kademelerinde hibrit eğitim devam ediyor. Yerel enfeksiyon oranında bir artış olması durumunda yerel makamlar, doktorlara danışarak anaokullarını veya okulları kapatma yetkisine sahiptir.
 • 1 Nisan 2021’den itibaren birçok lise öğrencisi yüz yüze eğitime döndü. Eğitim Bakanı Anna Ekström, açıklamasında “Bu birçok insan için iyi bir haber, ancak tehlikenin bittiği anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı. Okullar, okuldaki veya bölgedeki yüksek enfeksiyon oranı nedeniyle ya da okuldaki veya toplu taşıma araçlarındaki kalabalığı azaltmak adına gerektiği durumlarda uzaktan eğitim sunma imkanına sahip ve bu karar bölgelerde görev yapan epidemiyoloji doktorları veya okul müdürü tarafından verilebilecek.

İTALYA

 • İtalya’da vaka oranları dikkate alınarak bölgeler yeşil, sarı ve kırmızı bölge olarak tanımlanıyor.
 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 14 Eylül 2020 itibarıyla başladı. Ancak, 1 Kasım 2020 tarihine kadar devam eden okullarda 2 Kasım 2020 – 23 Aralık 2020 tarihleri arasında kısmen açık olarak eğitime devam edildi.
 • Ara tatilden sonra 7 Ocak 2021 tarihinde okulların kısmen açık olarak eğitime devam etmesi kararı alındı. İtalyan hükümeti, liselerin kısmi olarak açılmasına izin verdi ancak yüksek bulaşma riski bulunan birçok bölgede yöneticiler, yetkilerini kullanarak bu kararı geçersiz kıldı ve okulların açılmasını ocak sonuna kadar erteledi.
 • Eğitim Bakanı değişen İtalya’da, 16 Şubat 2021 tarihinde yeni bakan ve bölgesel meclis üyelerinin bir araya gelerek yeni uygulamalar ve okul çalışma planları üzerine görüşecekleri açıklandı.
 • 18 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre COVID-19 İngiliz varyantı yayılımı sebebiyle yüksek riskli bölgelerde okullar kapatılıp uzaktan eğitime geçiliyor.
 • İtalya’nın yarısı, 15 Mart 2021’den itibaren ‘kırmızı bölge’ haline geldi. İtalyan hükümeti, en yüksek düzey COVID–19 kısıtlamalarının 3-5 Nisan’dan itibaren İtalya genelinde geçerli olacağını ve ülkeyi Paskalya tatili hafta sonu boyunca etkili bir şekilde ulusal bir tecrit altına sokacağını açıkladı.
 • İtalya’nın okulları, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana, yaş grubuna ve yerel enfeksiyon oranlarına bağlı olarak, farklı zamanlarda kapandı ve yeniden açıldı.
  • İtalya’da okulların açılmasına yönelik protestolar sürüyor. 21 Mart 2021 günü 30’dan fazla şehirde binlerce ebeveyn, çocuk ve öğretmen protestolara katıldı. İtalya’da anaokulundan lise kademesine kadar pek çok okul 15 Mart 2020’den beri kapalı.
  • Lise son sınıf öğrencileri, şu anda İtalya’nın ‘kırmızı bölgelerindeki’ tüm seviyeler için geçerli olan kapanışlardan en kötü şekilde etkilendi; bu, ebeveynlerin ya evden çalışması ya da çocuk bakımı için ödeme yapması gerektiği anlamına geliyor.
  • Hükümet, artan enfeksiyon oranlarını azaltmak için kapatmaların gerekli olduğunu söyledi, ancak okulların “bulaşma durumu izin verir vermez yeniden açılan ilk sektör” olacağını duyurdu.
 • İtalya Başbakanı Mario Draghi, ülkedeki artan COVID-19 salgını yorgunluğuna cevaben İtalya’nın 26 Nisan’dan itibaren okullar ve restoranlar için COVID-19 kısıtlamalarını hafifleteceğini duyurdu.
 • 7 Nisan 2021 tarihinden itibaren risk seviyesinin azaldığı “sarı” ve “turuncu” bölgelerdeki tüm öğrencilerin okula döneceği, yüksek riskli “kırmızı” bölgelerde uzaktan eğitimlerin devam edeceği duyuruldu. Başbakan Draghi ayrıca, altıncı sınıfa kadar olan sınıf seviyelerinin yüksek riskli bölgelerde bulunsalar bile açılacağını belirtti. Bu kapsamda, yaklaşık 5,6 milyon öğrenci yüz yüze sınıflara geri döndü, kalan 2,9 milyon öğrenci ise uzaktan eğitime devam edecek. İtalya’da yerel makamlar hala okulları kapatma yetkisine sahip, bu nedenle bazı ilkokullar derslerinin tamamını veya bir kısmına uzaktan öğrenme yolu ile devam edecek.
 • Ulusal Baş Öğretmenler Derneği Başkanı Antonello Giannelli, İtalyan okullarında hızlı antijen testlerinin uygulanmasının “lojistik bir sorun” olduğunu belirterek “Personel sayısı bu operasyonu büyük ölçekte yapmak için henüz yeterli değil” açıklamasında bulundu.

31 Ağustos – 9 Kasım 2020 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos – 16 Kasım 2020 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos – 14 Aralık 2020 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos 2020 – 25 Ocak 2021 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos 2020 – 2 Şubat 2021 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos 2020 – 8 Mart 2021 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos 2020 – 22 Mart 2021 | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu