COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

TEDMEM olarak salgın dolayısıyla Türkiye’de okulların kapatılmasının ilk gününden itibaren ülke gündeminin yanı sıra diğer ülkelerdeki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. UNESCO tarafından açıklanan verileri düzenli olarak kontrol ediyor, ülkelerin eğitim bakanlıkları tarafından yapılan açıklamaları ve alınan kararları derliyoruz.

Diğer ülkelerde okulların açılması veya kapanmasına yönelik derlediğimiz veri ve kararları düzenli aralıklarla sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’de 15 Şubat 2021 itibarıyla kademeli olarak yüz yüze eğitime başlama kararı alındı.

Peki diğer ülkelerde son durum ne?

2020 yılının Mart ayında toplumsal tedbirlerle birlikte kapanan okullar, pek çok ülkede Mayıs ayının ilk haftalarından itibaren kademeli olarak açılsa da, tamamen açık olan okulların sayısında Kasım ayı itibarıyla yeniden düşüş gözlemlenmiştir. Ocak ayı itibarıyla okulları tamamen açık olan ülkelerin sayısında artma eğilimi bulunmaktadır.

UNESCO verilerine göre 2 Şubat 2021 itibarıyla toplam 210 ülkeden 115’inde okullar tamamen açık, 50’sinde ise kısmen açıktır. Okullar 17 ülkede ara tatilde, 28 ülkede ise kapalıdır.

Türkiye’de okullar 22 Ocak 2021 tarihinde ara tatile girmiş, 15 Şubat 2021 tarihi itibarıyla kademeli olarak yüz yüze eğitime geçme kararı alınmıştır.

2 Şubat itibarıyla güncellenen UNESCO verilerine göre:

 • Tamamen açık 115 ülke arasında Azerbaycan, Belçika, Finlandiya, Fransa, Estonya, İspanya, İsviçre, İzlanda, Japonya, Norveç, İsveç, Tayland ve Avusturya yer almaktadır.
 • Kısmen açık 48 ülke arasında ABD, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, İsrail, İtalya, Kanada, Macaristan, Mısır, Polonya ve Yunanistan yer almaktadır.
 • COVID-19 nedeniyle okulları kapalı olan 31 ülke arasında Almanya, Danimarka, Hollanda, Birleşik Krallık, İrlanda, Romanya, Meksika, Litvanya ve Venezuela yer almaktadır.

UNESCO verilerine göre, Eylül başından 23 Kasım’a kadar olan süreçte okullarını tamamen veya kısmen açan ülke sayısı giderek artmıştır. Türkiye’de okulların tekrar kapandığı ve tüm seviyelerde uzaktan eğitime geçildiği 23 Kasım itibarıyla ise okulların tamamen açık veya kısmen açık olduğu ülke sayısı azalmaya başlamıştır. Bazı ülkelerde Noel tatili öne çekilerek ara tatile girilmiş, Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülkede ise okullar tamamen kapatılarak uzaktan eğitime geçilmiştir.

Ekim ortası itibarıyla bazı ülkelerde çeşitli toplumsal kısıtlamalara gidilmiştir. Örneğin, eğlence merkezleri, restoranlar, spor salonları ve sanat galerileri kapatılmış, seyahatler yasaklanmış, belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Buna karşın Almanya, Danimarka, Fransa ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerde okullar toplumsal öncelik olarak bu kısıtlamaların dışında tutulmuş ve yüz yüze eğitime devam edilmiştir. Okullar açık olsa da okullardaki önlemler sıkılaştırılmıştır.

Okullarda vaka tespit edilmesi pek çok ülkede sadece okul ve/veya bölge bazlı kapatılmalara sebep olurken, bazı ülkelerde sadece öğrencinin/personelin veya sınıfın karantinaya alınması ile de yönetilebilmiştir. Ancak Ekim ortası itibarıyla bazı ülkelerde vaka sayılarının artması ve risk seviyesinin yükselmesine bağlı olarak il/eyalet bazında kapatmalar gibi daha geniş kapsamlı kapatmalar da olmuştur. Aralık başında veya ortasında okullarını kapatan ülkeler ise çoğunlukla Noel tatillerini öne çekerek eğitime kısa süreli ara vermiştir. Ocak ayında ise, 5 Ocak itibariyle Danimarka ve İngiltere, 7 Ocak itibariyle Almanya Noel tatillerini uzatarak yüz yüze eğitime ara vermiştir. Bu üç ülke hala, belli istisnalar dışında, uzaktan eğitim yoluyla devam etmektedir. Şubat ayı itibarıyla bazı ülkeler, okullarda rutin hızlı antijen testleri kullanarak ya da yerel enfeksiyon oranlarına göre okulları açma/kapama kararını yerel yönetimlere bırakarak okulları yüz yüze eğitime açmaya başlamıştır.

Aşağıda çeşitli ülkelerin salgın sürecinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürme süreçleri örnekler üzerinden alfabetik olarak verilmiştir:

Almanya

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 10 Ağustos 2020 itibarıyla başladı.
 • 30 Kasım’a kadar uygulanan kısıtlamalar kapsamında sinemalar, tiyatrolar, spor salonları, havuzlar, restoranlar (paket servis hariç) ve barlar kapatıldı. Ancak okullar ve kreşlerin tümü bu kısıtlamaların dışında tutuldu.
 • 16 Aralık 2020 – 10 Ocak 2021 tarihleri arasında yeni kısıtlamalar getirildi. Okullar ve kreşlerin de bu kapsamda yer aldığı bildirildi. Okullar ve kreşler hali hazırda 18 Aralık’ta Noel tatiline girecekti. Tatil üç gün öne çekilmiş oldu. Bu üç günlük süreçte okul ve kreşler yalnızca temel görevlerde çalışan anne ve babaların çocuklarına bakım hizmeti sunmaya devam etti.
 • 7 Ocak 2021 itibariyle alınan yeni önlemler kapsamında Şubat ortasına kadar okullar ve kreşlerin kapalı olması kararlaştırıldı. Okullar ve kreşlerin 14 Şubat 2021 tarihine kadar kapalı kalmaya devam edeceği ve yoklama alma zorunluluğunun askıya alındığı duyuruldu. Acil bakım merkezlerinin hizmet vermeye devam edeceği ve uzaktan eğitimin yapılacağı da eklendi. Son sınıfta bulunan öğrenciler için yüz yüze eğitim kapsamında bazı özel toplanmaların yapılabileceği belirtildi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bu “akıl almaz kısıtlamaların” sebebinin mutasyona uğrayan virüsün önceki virüse oranla çocuklar ve gençler arasında daha hızlı yayılması olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.
 • 11 Şubat 2021’de yapılan açıklamada kısıtlamaların 7 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldığı duyuruldu. Bu süre zarfında, yerel enfeksiyon oranına bağlı olarak kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilebileceği ve okul ve kreşlerin de bu kapsamda açılabileceği belirtildi. Yerel enfeksiyon oranı 100.000 kişide en fazla 35 kişi olarak belirlendi. İşverenlerin çalışanlarının evden çalışmasına azami ölçüde izin vermeleri zorunlu tutulurken özel buluşmalar hususunda ise hane halkından yalnızca bir kişinin başka bir hanedeki bir kişiyle bir araya gelebileceği bildirildi.

Avusturya

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 7 Eylül 2020 itibarıyla başladı.
 • 17 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında yeni kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalarda ilk ve orta dereceli okulların da kapanması ve uzaktan eğitimin sürdürülmesi kararı verildi. Ayrıca, eczaneler, gıda mağazaları, bankalar ve postaneler dışında kalan ve gerekli olmayan tüm dükkânlar kapatıldı.
 • 17 Ocak 2021 tarihinde yapılan duyuruya göre okulların açılması 7 Şubat 2021 tarihine ertelendi.
 • 8-15 Şubat 2021 tarihleri arasında farklı bölgelerde kademeli olarak yüz yüze eğitime açılan okullarda birtakım önkoşullar getirildi.
  • Tüm ilkokullarda yüz yüze eğitime başlandı; ancak, 4. sınıfa kadar olan ilkokullarda ve özel okullarda ve yatılı okulların bulunduğu okullarda, haftada iki kez hızlı sonuç veren antijen testlerinin yapılacağı bildirildi. Test yaptıran öğrencilerin yüz yüze eğitime katılabileceği, test yaptırmak istemeyen öğrencilerin ise evde çalışma kapsamında ödev alarak devam edeceği belirtildi. Öte yandan, eğer öğrenci COVID-19’a yakalanmışsa ve altı aydan daha eski olmayan bir antikor testi sunabiliyorsa, testin yapılmayacağı eklendi. Okullarda hızlı test istasyonları kuruldu ve testlerin dersler başlamadan önce yapılması kararlaştırıldı.
  • Sınıf seviyesinden itibaren ortaokullar, meslek okulları ve liseler dönüşümlü gruplar halinde yüz yüze eğitime başladı. Sınıflar iki gruba ayrıldı. A grubundaki öğrenciler pazartesi ve salı günleri okula giderken B grubu öğrencileri çarşamba ve perşembe günleri yüz yüze eğitim alacak. Cuma günleri ise tüm kademeler uzaktan eğitime katılacaklar. Hızlı antijen testleri ise her gruba haftada sadece bir kere olmak üzere uygulanacak. Test yaptıran öğrencilerin yüz yüze eğitime katılabileceği, test yaptırmak istemeyen öğrencilerin ise uzaktan eğitime devam edeceği belirtildi. Test yaptırmak istemeyen öğrencilerin ise evde çalışma kapsamında ödev alarak devam edeceği belirtildi
 • 16 Şubat 2021 itibariyle restoranlar paket servisi şeklinde hizmet vermektedir. AVM, müze, kütüphane ve hayvanat bahçeleri açık olup FFP2 maskesi takmak zorunludur. Öte yandan, tiyatro, sinema, spor salonları, yüzme havuzları ve eğlence parkları kapalıdır. Mart ayının başlarında salgının gidişatına göre kısıtlamalar yeniden gözden geçirileceği belirtildi.

Çek Cumhuriyeti

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı.
 • Ancak ülke genelinde alınan kısıtlamalardan okullar da etkilendi. 12 Ekim’de ortaöğretim kurumlarında ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçildi. Pratik ve klinik eğitimler bu uygulamanın dışında tutuldu. İlkokul üst kademelerindeki öğrencilerin iki gruba ayrılarak farklı zamanlarda okula gideceği açıklandı.
 • 14 Ekim’de ilkokulların alt kademelerinin de kapanması kararı verildi.
 • 2 Kasım itibarıyla ilköğretim ve ortaöğretimdeki tüm okullarda uzaktan eğitime geçildi. Anaokulu, kreş ve bebek bakım evleri kapatılmadı.
 • 18 Kasım’da ilkokullar yeniden açıldı. Tüm öğrencilerin maske takması zorunlu tutuldu.
 • Ara tatilin ardından, 5 Ocak 2021 tarihinde okullar kısmen açıldı.
 • 22 Ocak 2021 tarihine kadar tüm restoranlar kapatıldı. Saat 21.00 – 05.00 aralığında gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Spor salonları, yüzme havuzları ve kapalı alanda gerçekleşecek olan spor müsabakaları yasaklandı. Oteller eğlenme amaçlı konaklamalara kapatıldı.
 • 15 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamada okulların uzaktan eğitime devam eden diğer sınıf seviyelerinin 1 Mart 2021 tarihinden itibaren kademeli olarak açılacağı duyuruldu. Okulların açılması ile birlikte öğrencilere rutin olarak hızlı antijen testlerinin yapılacağı belirtildi. Şu anda ilkokul 1. ve 2. sınıflar yüz yüze eğitim görüyor.

Danimarka

 • Avrupa’da okullarını yeniden açan ilk ülke Danimarka’dır. 15 Nisan’dan itibaren kademeli olarak okullar açıldı. Önce bebek ve çocuk bakım evleri, okul öncesi eğitim kurumları ve 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan okullar, ardından ortaokullar, en son ise liseler açıldı.
 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı. Öğrencilerin siperlik takması zorunlu tutuldu. Sadece 4 yaş okul öncesi için zorunlu değildir.
 • Ara tatil bittikten sonra, 5 Ocak 2021 itibariyle alınan yeni önlemler kapsamında üniversiteler de dahil olmak üzere yüz yüze eğitime ara verildi. Kreşler bu kapsamın dışında tutuldu.
 • 28 Ocak 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre üniversiteler uygulamalı dersler dışında 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzaktan eğitime devam edecek.
 • 8 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre anaokulu öğrencileri, ilkokullardaki 1-4 arasındaki kademeler, dezavantajlı öğrenciler, kritik sektörlerde görev yapan ebeveynlerin çocukları hariç diğer öğrenciler 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzaktan eğitime devam edecek.

Fransa

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması zorunlu tutuldu. Başlangıçta 11 yaş üstü çocuklar için geçerli olan maske takma zorunluluğu, daha sonra tüm öğrenciler için getirildi.
 • 1 Aralık’a kadar ulusal tecrit ilan edildi. Bu kapsamda, insanlar sadece haklı sebeplerle (işe gitmek, temel malzeme satın almak, tıbbi yardım almak ve günde 1 saat egzersiz yapmak) evden dışarı çıkabildi. Gerekli olmayan tüm mağazalar ile restoranlar ve barlar kapatıldı. Okullar ve kreşler ulusal tecrit kapsamına alınmadı. Yüz yüze eğitime devam edildi.
 • 15 Aralık itibarıyla kısıtlamalar biraz olsun gevşetildi. Kreşler ve okullarda yüz yüze eğitime devam edilirken, üniversiteler için yüz yüze eğitim tarihi en erken Şubat 2021 olarak ifade edildi.
 • 19 Aralık 2020 – 3 Ocak 2021 tarihinde ara tatile girdikten sonra 4 Ocak 2021 tarihinde yüz yüze eğitime tekrar başlandı.

Hollanda

 • Hollanda salgın sürecinde farklı tarihlerde farklı stratejiler uyguladı.
 • 2 Temmuz -16 Temmuz tarihlerinde yaz tatiline giren okullar 17 Ağustos’tan itibaren tamamen açıldı ve yüz yüze eğitime 15 Aralık tarihine kadar devam edildi.
 • 16 – 17 Aralık’ta kısmen açık statüsüne giren okullar 18 Aralık 2020 – 4 Ocak 2021 tarihleri arasında ara tatile girdi.
 • Virüsteki dalgalanmayı yavaşlatmak için okullar ve gerekli olmayan tüm dükkanlar Ocak ortasına kadar beş haftalık bir karantinaya alındı.
 • 5 Ocak 2021 itibariyle yüz yüze eğitime açılması planlanan okullar yeni kısıtlamalar kapsamında 7 Şubat 2021 tarihine ertelendi.
 • 8 Şubat 2021 tarihinde ilkokullar ve çocuk bakım evleri tamamen açıldı. İlkokul öğretmenlerine hızlı antijen testi uygulaması için en kısa zamanda pilot çalışmalara başlanacağı duyuruldu. Ortaokul ve liseler ise 1 Mart 2021 tarihine kadar uygulamalı dersler haricinde uzaktan eğitime devam edecek; fakat sınava girecek öğrenciler ve dezavantajlı durumdaki öğrenciler bu kapsamın dışında tutuldu. 15 Şubat tarihinde bazı ortaokul ve liselerin açılacağı ve hızlı antijen testi ile ilgili pilot çalışmaların bu okullarda yapılacağı belirtildi.
 • Ebeveynleri kritik sektörlerde çalışan kreş ve ilkokul öğrencileri yüz yüze eğitime devam edebilecek.
 • Salgın kapsamında 2 Mart 2021 tarihine kadar devam eden kısıtlamalar kapsamında günde sadece bir başka haneye ziyarete gidilebilecek ve 13 yaş üstü sadece bir misafir kabul edilecek. Bazı operasyonel süreçlerde fiziksel olarak çalışmanın gerektirdiği durumlar dışında evden çalışmaya devam edilecek. AVM, tiyatro, sinema, eğlence parkları, yüzme havuzları ve hayvanat bahçeleri kapalı kalmaya devam edecek.

İngiltere

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı.
 • Çocukların farklı öğrencilerle temaslarının önlenmesi için yaş gruplarına (year bubbles) göre zamanlamalar belirlendi.
 • Teneffüs saatleri ve giriş çıkışlar yaş gruplarına göre farklılaştırıldı.
 • Çocuğunu geçerli bir sebebi olmaksızın okula göndermeyen ailelere para cezası uygulaması oldu.
 • Lise öğrencileri ve öğretmenler için sınıf dışındaki alanlarda maske zorunluluğu getirildi.
 • İlkokullarda maske takmak zorunlu olmasa da okullar sosyal mesafenin güvenli bir şekilde yönetilemediği kapalı ortak alanlarda öğrencilerden maske takmalarını isteme hakkına sahiptir.
 • 21 Aralık 2020 tarihinde ara tatile giren İngiltere, 5 Ocak 2021 tarihinde yüz yüze eğitime devam etmeyi planlarken yeni kısıtlamalar sebebiyle okulların açılması Şubat ortasına kadar erteledi.
 • İngiltere Eğitim Bakanı Gavin Williamson BBC’ye yaptığı açıklamada okulların yeniden açılış tarihi ile ilgili kesin bir şey söylenemeyeceğini ifade etti. Paskalya Bayramı’ndan önce öğrencilerin okullara geri dönmelerini umduklarını dile getiren Williamson, okulları açılmadan iki hafta önce bilgilendireceklerini ifade etti. İngiltere tıbbi başdanışman yardımcısı Jenny Harries ise okullara geri dönüşün aşamalı bir şekilde yerel enfeksiyon oranına bağlı olarak bölge bölge açılması ile ilgili önerilerini paylaştı.
 • 17 Şubat 2021 tarihi itibarıyla ebeveynleri kritik sektörlerde çalışan çocuklar veya dezavantajlı durumdaki öğrenciler dışında tüm öğrenciler uzaktan eğitime devam etmektedir. Üniversitelerdeki uygulama dersleri dışındaki dersler de çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • 22 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan toplantıda devlet yönetimi, kısıtlamalara yönelik yeni kararlar alacak. Okulların en erken 8 Mart 2021 tarihinde açılacağı öngörülüyor.

İsveç

 • İsveç, okullarında yüz yüze eğitime COVID-19 sebebiyle ara vermeyen ülkeler arasındadır. Salgın sürecinde üç defa ara tatile giren İsveç, okullarda eğitime kısmen veya tamamen açık olarak devam etmiştir.
 • 10 Ağustos 2020 tarihinden 6 Aralık 2020 tarihine kadar ise kesintisiz olarak okullarda yüz yüze eğitime devam edilmiştir.
 • Okullar, 7 Aralık 2020 – 17 Aralık 2020 tarihleri arasında kısmen açık olarak eğitime devam etmiştir.
 • İsveç başbakanı Stefan Löfven, 24 Ocak 2021 tarihine kadar sağlık ve üretim gerektiren yerler hariç tüm sektörlerin evlerinden çalışacağını açıkladı. Lise ve dengi okullarda uzaktan eğitim yapılmasına karar verilirken ortaokullarda yüz yüze eğitime devam kararı alındı. Restoran ve barlarda akşam 20:00’dan sonra içki servisi yasaklandı. Kapalı alanlarda ise toplanacak kişi sayısı 4 ile sınırlandırıldı. İsveç ayrıca tam bir U dönüşü yaparak, toplu taşıma araçlarında ilk kez vatandaşlara yoğun saatlerde yüz maskeleri takmalarını önerdi.
 • 25 Ocak 2021 itibariyle ilkokullar yüz yüze eğitime açıldı. Ortaokulların yüz yüze eğitime açılıp açılmama kararı ise salgının yayılma hızına bağlı olarak belediyelerin veya okul yönetiminin inisiyatifine bırakıldı.
 • Öte yandan, lise öğrencilerinin çoğunlukla eğitimlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam etmeleri öngörülüyordu. Ancak, yeni yapılan düzenlemelerde lise grubunun hibrit olarak hem yüz yüze hem de uzaktan eğitime devam etmeleri kararı alındı. Bu kapsamda kararda, yerel enfeksiyona oranına göre yerel yönetimlere ve okul yönetimlerine okulları açıp kapama yetkisi verildi. Eğitim Bakanı Anna Ekström, salgının gidişatının her bölgede değişken olduğunu belirterek tüm ülkenin aynı anda uzaktan eğitime devam etmesinin bu noktada makul bir sebebinin olmadığını ifade etti.

İtalya

 • İtalya’da vaka oranları dikkate alınarak bölgeler yeşil, sarı ve kırmızı bölge olarak tanımlanıyor.
 • En fazla vaka oranının görüldüğü kırmızı bölgelerde kuaför ve güzellik salonları, barlar, restoranlar kapatıldı. Yalnızca eczaneler, süpermarketler, fabrikalar ve temel hizmetler açık durumda. Kırmızı bölgelerde lise ve üniversitelerde uzaktan eğitim yapılıyor.
 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 14 Eylül 2020 itibarıyla başladı. Ancak, 1 Kasım 2020 tarihine kadar devam eden okullarda 2 Kasım 2020 – 23 Aralık 2020 tarihleri arasında kısmen açık olarak eğitime devam edildi.
 • Ara tatilden sonra 7 Ocak 2021 tarihinde okulların kısmen açık olarak eğitime devam etmesi kararı alındı. 20 İtalyan şehrinde ise liselerin kapanmasını protesto etmek amacıyla açık havada ders işleniyor. Uzmanlar, uzaktan eğitim uygulamalarının çocuklarda psikolojik hasarlar meydana getirdiğini iddia ediyor. İtalyan hükümeti ise liselerin kısmi olarak açılmasına izin verdi ancak yüksek bulaşma riski bulunan birçok bölgede yöneticiler, yetkilerini kullanarak bu kararı geçersiz kıldı ve okulların açılmasını Ocak sonuna kadar erteledi.
 • Eğitim Bakanı değişen İtalya’da, 16 Şubat 2021 tarihinde yeni bakan ve bölgesel meclis üyelerinin bir araya gelerek yeni uygulamalar ve okul çalışma planları üzerine görüşecekleri açıklandı.

Macaristan

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla başladı.
 • 9 Kasım’da ülke genelinde alınan kısıtlamalar kapsamında liselerde ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçildi. Şubat ayına kadar kısıtlamaların devam edeceği öngörülüyor.
 • İlkokullar ve okul öncesi eğitim kurumları (14 yaş altı öğrenciler) yüz yüze eğitim vermektedir. Öğrencilerin her gün okula girmeden önce ateşleri ölçülmektedir. 8. Sınıf ve üzeri okullar uzaktan eğitime devam etmektedir.

Yunanistan

 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 Eylül 2020 itibarıyla okulların kısmen açılmasıyla başladı. 15 Eylül’de de tamamen yüz yüze eğitime geçildi.
 • 16 Kasım itibarıyla ilkokullar, anaokulları ve gündüz bakım evleri kapatıldı.
 • Kısıtlamaların en az 7 Ocak’a kadar süreceği açıklandı. Ancak, 8-10 Ocak 2021 tarihlerinde de COVID-19 sebebiyle okullar kapalı kaldı.
 • 11 Ocak 2021 tarihinde kısmen açılan okulların Şubat ortasına kadar bu şekilde devam edeceği öngörülüyor.
 • 29 Ocak 2021’de yapılan açıklamaya göre kırmızı bölgelerdeki liselerde uzaktan eğitime Şubat ayı sonuna kadar devam edileceği belirtildi.
 • Sokağa çıkma kısıtlamalarının Şubat sonuna kadar 21.00-05.00 saatleri arasında devam edeceği öngörülüyor.

31 Ağustos – 9 Kasım | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos – 16 Kasım | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos – 14 Aralık | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu

31 Ağustos – 25 Ocak | COVID-19 ve Dünyada Okulların Durumu